3 miejsca, które musicie odwiedzić w Holandii- Haga, Delft i Lejda.

1 lipca 2016

Holandia dla każdego turysty oznacza rowery, tulipany, ser gouda i Amsterdam. Popularność i urok Amsterdamu (A’damu) niestety często przyćmiewa inne miasta, które są również bardzo holenderskie. Znajdziecie tutaj nasze zestawienie 3 bardzo uroczych miast w Holandii.

 

Haga

 

Haga sama w sobie nie jest bardzo „holenderska”, ale jest tam wiele instytucji i muzeów, które warto zobaczyć. Haga zwana Den Haag jest siedziba królowej Beatrix jak i parlamentu i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Oprócz tych instytucji Haga przyciąga ponieważ znajduje się tutaj wiele parków, które sprawiają , że to dość zabudowane miasto jest bardziej zielone.

Ilu z Was się, że w Hadze jest plaża? Scheveningen była to kiedyś wioska rybacka, aczkolwiek dzisiaj jest już częścią Hagi i przyciąga bardzo nowoczesnym bulwarem i przepiękną plaza. Scheveningen przyciąga nie tylko latem, ale i w zimie, ponieważ znajduje się tam molo z restauracjami i sklepami, Casino oraz w restauracjach przy bulwarze znajdują się kominki i małe ogniska, gdzie nawet w zimie można się ogrzać i spoglądać na morze. Tej atrakcji nie możecie przegapić!

 

Delft

Delft jest znacznie mniejsze od Hagi, ale również zdecydowanie bardziej holenderskie i urocze. Główna atrakcja Delft jest z pewnością rynek, na którym znajduje się ratusz i gotycki kościół. Na rynku znajduje się również wiele kawiarni oraz sklepów z pamiątkami. Jeżeli chcielibyście przywieźć pamiątkę z Delft to znakiem rozpoznawczym tego miasta jest porcelana. Podobnie jak w Hadze, w Delft, mimo że znacznie mniejszym, również można wybrać się do muzeum. Najpopularniejszym muzeum w Delft jest Miejskie Muzeum, gdzie można zobaczyć obrazy Jana Vermeera.

 

Lejda

Lejda jest starym miastem, które w Holandii kojarzy się głównie z uniwersytetem, który jest jednym z najstarszych w Europie, ponieważ powstał w 1575r. Studentami uniwersytetu w Leidzie było nie tylko wielu laureatów Nobla, ale również sam premier Holandii. Ciekawostka jest, że jednym z wykładowców w Lejdzie był sam Albert Einstein. Dzisiaj „Einstein” jest jednym z bardziej znanych pubów w Lejdzie, które odwiedzane jest za dnia przez osoby starsze, a wieczorami oblegane jest przez studentów. Kolejna ciekawostka o tym niewielkim mieście to to, że w 1606r. urodził się tutaj Rembrandt. Będąc w Lejdzie należy odwiedzić uniwersytecki ogród botaniczny- Hortus Botanicus, który został założony w 1639r.

 

 

Mamy nadzieję, że tym krótkim opisem przekonaliśmy Was, że Holandia to nie tylko Amsterdam i że warto wybrać się również do Hagi, Delft i Lejdy, które znajdują się stosunkowo blisko siebie i niezbyt daleko od Amsterdamu (jazda pociągiem z Amsterdamu do Hagi zajmuje 1h).

 

Udanej podróży!

Kategorie: Top listy, Zwiedzanie Tags: Delft, Haga, Lejda