4 miejsca warte zwiedzenia w Sarajewie

11 lutego 2016

Polozone w dolinie i otoczone górami Sarajewo jest przepiekne o kazdej porze roku. Latem upalne i zielone, a zima przyprószone sniegiem ulice i góry wokól tworza magiczna atmosfere.

Orientalne uliczki, kawa po turecku, piekne góry okalajace miasto, glos muezzina nawolujacy muzulmanów do modlitwy piec razy dziennie i goscinni mieszkancy to tylko niektóre powodu, dla których warto tam pojechac.

Bašcaršija (czyt. Baszczarszija)

BašcaršijaCentrum Bašcaršiji, czyli glównego bazaru miejskiego, jest Sebilj, charakterystyczna drewniana studzienka, bedaca pozostaloscia po jednym z pierwszych europejskich wodociagów. Dookola bazaru znajduja sie male orientalne sklepiki z pamiatkami oraz tradycyjne cechy rzemiosla, które produkuja przede wszystkim džezvy (czyt. dzezva), czyli specjalne naczynia sluzace do przygotowywania kawy po turecku.

Przy Bašcaršiji znajduje sie wiele waznych budowli, w tym Meczet Gazi Husrev-bega oraz wieza zegarowa.

Most Lacinski

Latin BridgeOrientalny most na rzece Miljacka w centrum miasta. Sam most jest pieknym zabytkiem, ale znany jest przede wszystkim z zamachu na Arcyksiecia Franciszka Ferdynanda Habsburga, czyli wydarzenia, które zapoczatkowalo II wojne swiatowa. Dzis mozna stanac przed mostem, dokladnie w tym samym miejscu, które zmienilo bieg historii. Przy moscie znajduje sie równiez muzeum, w którym za drobna oplata mozna obejrzec krótki film o zamachu.

Ratusz (Gradska Vjecnica)

Gradska VjecnicaZabytkowa siedziba wladz miejskich. Pod wzgledem architektonicznym jest to wyjatkowa i ciekawa budowla w stylu neomauretanskim. Po II wojnie swiatowej miescila sie tam Biblioteka Narodowa, która byla wielokrotnie bombardowana podczas oblezenia Sarajewa. W 1992 roku podczas ogromnego pozaru splonely prawie wszystkie jej ksiegi i dokumenty swiadczace o historii Bosni i Hercegoviny. W 2014 roku zakonczono odbudowe zabytku i nastapilo jego ponowne otwarcie.

Žuta tabija (czyt. Zuta tabija)

Žuta tabija

Najbardziej popularny punkt widokowy w miescie. Znajduje sie na niewysokim wzgórzu i dojscie na szczyt nie sprawia wiekszej trudnosci. Žuta tabija zbudowana zostala w 1809 roku. Panorama z tego miejsca zapiera dech w piersiach, szczególnie wieczorem.

Bardziej wysportowanym turystom polecamy wspinaczke na taras widokowy Bjela tabija, który znajduje sie nieopodal Žutej tabiji.

Zdjecia © Modzzak; Tumi-1983; Sarajevotimes; Damien Smith

Kategorie: Zwiedzanie Tags: Sarajewo