5 miast w Rumunii, które trzeba zobaczyć

29 września 2015

Rumunia staje sie coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, tak wsród Polaków, jak i Europejczyków. Slynie ze swojej niezwyklej natury, szczególnie gór oraz Delty Dunaju, ale milosnicy miast równiez znajda tam cos dla siebie. Dzis przedstawiamy 5 rumunskich miast, które po prostu trzeba zobaczyc!

Sighi?oara

Sighisoara

Miasto, które pozwala poczuc sie jak w Sredniowieczu! Genialna starówka, jedna z najlepiej zachowanych w Europie Srodkowo - Wschodniej. Nad miastem wznosi sie Wieza Zegarowa, a cale centrum jest usiane malenkimi, wybrukowanymi uliczkami. Znajdziemy tu dom, gdzie urodzil sie pierwowzór Drakuli, czyli Wlad Palownik i liczace 175 stopni Schody Szkolne. Co roku, w miescie odbywa sie Festiwal Sredniowieczny, który przyciaga tlumy turystów i entuzjastów w "autentycznych" kostiumach. Niesamowita atmosfera gwarantowana!

Bra?ov (Braszów)

Brasov

Miasto polozone w górach, które maja najwieksza populacje niedzwiedzi w Europie. Czasem nawet mozna spotkac "misia" na ulicach Braszowa, szczególnie nad ranem, kiedy jest cicho i spokojnie. Miasto jest niezwykle malownicze, chwali sie posiadaniem najwezszej ulicy w Europie - Strada Sforii oraz póznogotyckim Czarnym Kosciolem, który jest najwieksza swiatynia w Rumunii.  Z Braszowa mozna tez udac sie na krótkie wycieczki do jednych z najwazniejszych zabytków kraju, zamku Bran oraz palacu Peles, a takze w góry Bucegi, których najwyzszy szczyt, Omu, siega 2505 m n.p.m.

Sibiu (Sybin)

Sibiu

Kolejne z dawnych saskich miast Transylwanii (wraz z Sighi?oara i Braszowem). Wyróznia sie posiadaniem Malego i Wielkiego Rynku. Nad tym ostatnim góruje wieza ratuszowa, z której mozna podziwiac widok na miasto. Znajduje sie tutaj najstarsze muzeum w Rumunii, Muzeum Brukentala. Ciekawym i charakterystycznym zabytkiem jest XIX-wieczny Most Klamców, w sezonie letnim udekorowany kwiatami. W miescie odbywa sie kilka waznych festiwali np. Festiwal Sredniowieczny, muzyki jazzowej oraz teatru.

Bukareszt

Panorama

Stolica Rumunii ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, ale nie ulega watpliwosci, ze koniecznie trzeba ja zobaczyc. Mieszanina stylów architektonicznych, niesamowita atmosfera, bogate zycie nocne - to tylko czesc atrakcji, jakie tutaj znajdziemy. Najwazniejszym punktem kazdej wycieczki jest Palac Parlamentu - drugi co do wielkosci budynek administracyjny na swiecie, który zaskakuje nie tylko wielkoscia, ale tez pieknym wykonczeniem. Lipscani, czyli centrum miasta pelne jest ciekawych barów i restauracji, a kazdego weekendu, niezaleznie od pory roku przyciaga tlumy turystów i mieszkanców Bukaresztu.

Cluj-Napoca (Kluz-Napoka)

Cluj

Najwieksze miasto w Transylwanii wyrózniajace sie skomplikowana historia, wazne zarówno dla Rumunów, jak i Wegrów. Mozna powiedziec, ze ma dwa "centra", jedno stare, wegierskie z kosciolem Sw. Michala oraz nieco nowsze, rumunskie, z katedra prawoslawna. Cluj to studenckie miasto z mila, ciekawa atmosfera i licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Jest polozone blisko Parku Narodowego Apuseni i sluzy za swietne miejsce wypadowe do podrózy po Transylwanii. Goraco rekomendowane dla osób zmeczonych turystycznymi miejscami, szukajacych bardziej autentycznych wrazen.

Zdjecia: © Andrew Colin, Sorin Mutu, Camil Ghircolas, 270 FanJavier Linera

Kategorie: Zwiedzanie Tags: Bukareszt