Bolonia na weekend

13 grudnia 2015

Odwiedzajac Bolonie trzeba spróbowac lokalnej kuchni i zajsc do wielu kawiarni, które oferuja swiezo parzona kawe i brioche.  Poza doznaniami kulinarnymi, trzeba zobaczyc Piazza Maggiore, Piazza Verdi, Palazzo Comunale, wieze Asinelli i Garisenda, sanktuarium San Luca i bazylike Santo Stefano. Fani prawdziwej wloskiej pizzy powinni odwiedzic pizzerie Pizza Casa di Marzouk Fathi, gdzie mozna zamówic pizze juz od 2,5 Euro. Pizzerie w Bolonii sa otwarte nawet do 4 rano.

Piazza Maggiore

Przypomina troche polskie stare rynki. Piazza Maggiore jest jednym z najwiekszych placów we Wloszech. Przy nim znajduje sie ratusz, biblioteka uniwersytecka, muzeum archeologiczne, bazylika San Petronio oraz slawna fontanna z Neptunem. Za dnia jest to miejsce spotkan i róznych happeningów, a po zmierzchu pieknie podswietlony plac zazwyczaj zapelnia sie studentami. Na placu jest darmowy dostep do wi-fi, a w centrum placu mozna znalezc informacje turystyczna.

Piazza Verdi

Prawie kazdego wieczoru Piazza Verdi staje sie glównym miejscem spotkan studentów, którzy przychodza sie razem napic alkoholu. Studenci przychodza bardzo licznie i zdarza sie, ze ulice prowadzace do placu bywaja przez to nieprzejezdne. Za dnia mozna znalezc tam niedroga, studencka kawiarnie, która w nocy zamienia sie w pub. Niestety, jest to jedno z najbardziej zasmieconych miejsc w Bolonii. Warto je odwiedzic, jesli chce sie zobaczyc lokalne zwyczaje i codzienne zycie mieszkanców Bolonii.

Palazzo Comunale/Palazzo d'Accursio

To palac, który pelnil kiedys funkcje ratusza, ale teraz znajduje sie tam galeria sztuki i piekny dziedziniec, który równiez warto zobaczyc. Palac miesci sie przy Piazza Maggiore i laczy sie z innymi budynkami, m.in. muzeum archeologicznym i biblioteka uniwersytecka. Caly kompleks stanowi centrum kulturalne Bolonii. Wewnatrz palacu mozna podziwiac pieknie zdobione sciany i rzezby.

Wieze Asinelli i Garisenda

Odwiedzajac centrum miasta nie da sie nie zauwazyc tych budowli, poniewaz bardzo sie wyrózniaja na tle innych budynków. Wieze sa bardzo charakterystycznym obiektem pieknej Bolonii. Wieza Asinelli jest dostepna dla turystów za niewielka oplata i mozna z jej szczytu podziwiac Bolonie z wysokosci niemalze 100 metrów. Druga z wiez, Garisenda, jest nizsza, ma niecale 50 metrów, ale jej urok polega na tym, ze jest widocznie przechylona.

Sanktuarium San Luca

Droga do sanktuarium jest bardzo niezwykla, bo mozna ja w calosci przebyc pod arkadami, które sa ponumerowane. Jest ich az 666, ale na ostatniej nie ma zapisanego numeru. Spacer do bazyliki zajmuje okolo 40 minut. Po wspieciu sie na góre mozna zobaczyc pieknie zdobione, barokowe wnetrze bazyliki. Przy bazylice mozna skorzystac z toalety, zrelaksowac sie na lawce i podziwiac widoki rozposcierajace sie wokól wzgórza.

Bazylika Santo Stefano

Church Santo Stefano

Wyglad i funcje bazyliki zmienialy sie przez wieki. Kiedys skladala sie z siedmiu kosciolów, teraz tylko z czterech. Wszystkie koscioly sa ze soba polaczone, mozna je zwiedzic i zobaczyc np. grobowiec zalozyciela kompleksu - sw.Petroniusza. Na dziedzincu jednego z kosciolów znajduje sie "misa Pilata", w której wg legendy Pilat umyl rece wydajac wyrok na Chrystusa. Koscioly sa dostepne nawet po zmroku, bez zadnych oplat. Znajduja sie przy placu Santo Stefano.

Zdjecia © BolognaWelcome

Kategorie: Zwiedzanie Tags: Bolonia