Gruzja - kraina winem płynąca

8 stycznia 2016

Czesto gdy rozmawia sie po angielsku i wspomina Gruzje (ang. "Georgia") wiele ludzi, zwlaszcza spoza Europy, wpada w konsternacje komentujac, ze Georgia to stan w Ameryce, a nie panstwo.  Nic bardziej mylnego- Gruzja to przepiekny kraj polozony w Azji na Zakaukaziu. Wiekszosc z Was kojarzy z pewnoscia jedynie stolice tego kraju- Tbilisi, aczkolwiek w tym urokliwym kraju znajduja sie równiez dwa niczym odbiegajace od stolicy miasta- Kutaisi i Batumi.

Tbilisi
Bridge of Peace

Miasto Tbilisi oprócz tego, ze jest stolica, jest równiez najwiekszym miastem poniewaz liczy ponad milion mieszkanców. Ciekawostka jest, ze przez 91 lat, w latach 1845-1936 Tbilisi nosilo nazwe Tyflis.
Rozmawiajac z Gruzinami na temat ich ojczyzny staje sie oczywiste, ze Tbilisi to centrum zarówno kulturalne, naukowe, jak i przemyslowe. Jedna z zaprzyjaznionych Gruzinek powiedziala mi, ze kazdy turysta, który odwiedza Tbilisi musi zrobic te rzeczy!
Po pierwsze musi przejsc przez Most Pokoju (na zdjeciu), a po drugie musi zjesc posilek lub przynajmniej wypic kawe w restauracji Kopala na wzgórzu Tbilisi z widokiem na cale miasto.

Ale Gruzja to nie tylko Tbilisi! Warto wybrac sie równiez do Kutaisi i Batumi.

Kutaisi
Kutaisi- fountain

Mimo ze wielkoscia ustepuje Tbilisi, jezeli chodzi o wydarzenia kulturalne trzeba przyznac, ze wiele sie dzieje w Kutaisi. Do najwazniejszych atrakcji tego miasta naleza historyczne centrum razem z fontanna Kolchidy oraz park miejski zalozony w 1848 r., gdzie równiez znajduja sie kolorowe fontanny. Oprócz tego nie mozna zapomniec o katedrze Bagrati, która zostala wpisana na liste UNESCO i bez watpienia jest wizytówka Kutaisi. Nieopodal miasta znajduje sie kolejny ciekawy zabytek, a mianowicie Monastyr Gelati. W monastyrze miescila sie Akademia, która przyciagala najwiekszych gruzinskich filozofów.
Ten fakt zainteresuje fanów muzyki! W tym miescie urodzila sie Keti Melua- autorka piosenki "9 million bicycles."

Batumi
Batumi- Radisson Blue

Trzecie co do wielkosci miasto w Gruzji to swietne miejsce na wakacje. Kolezanka Gruzinka, która czesto jezdzi tam na wakacje powiedziala, ze jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie rosna palmy i pada snieg. Ciekawa kombinacja, nieprawdaz? Nie jest to jednak jedyna "abstrakcja" tego miasta- to miasto naprawde szokuje iloscia roznych stylów. Wiekszosc turystów jest zszokowanych halasem i brudem, ale z drugiej strony kazdy przyznaje, ze zarówno port, jak i "fikusne", przepiekne budynki nadaja uroku temu miastu. Szczególnie polecamy Wam promenade, która rozciaga sie na ok.7 km. Jest tam niezwykle zielono i bardzo urokliwie.

Kategorie: Zwiedzanie Tags: Batumi, Kutaisi, Tbilisi