Czy warto odwiedzić Skopje?

30 listopada 2015

Skopje to stolica Macedonii i miasto, które z roku na rok przyciaga coraz wiecej turystów z Polski i calego swiata. Co takiego wyjatkowego oferuje to miejsce? Oto kilka powodów, dlaczego warto odwiedzic miasto narodzin Matki Teresy.

Róznorodnosc kulturowa

Macedonczycy w Skopju stanowia jedynie 2/3 populacji miasta. Pozostali z nich to przede wszystkim Albanczycy, ale takze Cyganie oraz Turcy. Dzieki wspólistnieniu tych grup miasto wydaje sie bardzo zróznicowane kulturowo.

Mieszanka orientu i zachodu

Skopje, choc w ostatnich latach bardzo sie zmodernizowalo, to wciaz czuc w nim silna nute orientu pozostawiona tam po okresie panowania tureckiego. Ze wzgledu na prawoslawnych Macedonczyków znajduje sie tam wiele ciekawych cerkwi prawoslawnych, ale równiez i meczetów, do których uczeszczaja Albanczycy oraz Turcy. Warto zwiedzic meczet Mustafa Paszy oraz Cerkiew Swietego Zbawiciela.

Pomniki

Alexander de Grote Monument

Skopje slynie ze wszechobecnych pomników Aleksandra Wielkiego, który uznany jest za bohatera narodowego. W ostatnich latach, jako rezultat ogloszenia projektu "Skopje 2014", miasto zaczelo stawiac nowe pomniki innym postaciom uznanym za bohaterów narodowych, albo ludzi zwiazanych z Macedonia - niektórzy z nich zwiazani byli bardziej, inni mniej. Tak powstal most "Oko" na rzece Vardar, na którym dumnie stoja 32 pomniki przedstawiajace postaci od Aleksandra Wielkiego po biskupów z czasów sredniowiecza, przypominajac Most Karola w Pradze.

Stara Caršija

Oude Bazaar

Najstarsza czesc miasta, czyli stary bazar. Jest to miejsce, gdzie za dnia kawiarnie przepelnione sa ludzmi, którzy popijaja kawe albo turecka herbate, a w nocy miejsce przemienia sie w dzielnice imprezowa. Tutaj organizuje sie koncerty na zywo oraz dyskoteki.

Warto wybrac sie tam na dlugi spacer, poniewaz uliczek jest wiele, a kazda skrywa swoje tajemnice: wspaniale sklepy z dywanami, meczety oraz cerkwie.

Wspaniala kuchnia

W Macedonii nie warto szukac popularnych u nas fast-foodów. Na kazdym kroku mozna tam znalezc przyjemne restauracje, oferujace tradycyjne, miesne potrawy kuchni macedonskiej. Koniecznie trzeba spróbowac takich przysmaków jak szopska salata, ajvar, wspaniale przyrzadzona baranina i jagniecina, sarma, czy pastrmajlija i wiele innych. Popic polecamy niczym innym jak tylko przepysznym macedonskim winem.

Zdjecia © Municipality of Skopje

Kategorie: Zwiedzanie Tags: Skopje