Krakowski rynek: Ciekawostki

24 listopada 2015

Stary rynek to jeden z najwazniejszych zabytków Krakowa, swietnie znany tak mieszkancom, jak i turystom. Ale przy tym kryje w sobie wiele tajemnic, z którymi warto sie zapoznac, zeby lepiej go zrozumiec.

Dawny rynek inny niz teraz

Rynek

Rynek byl centrum zycia miasta juz od czasów sredniowiecza. Wtedy jednak znacznie róznil sie od tego, który widzimy teraz. Oryginalny rynek znajdowal sie okolo 2 m ponizej obecnego, o tyle podniósl sie jego poziom na przestrzeni tych lat. Pozostalosci pierwszego rynku mozna ogladac w podziemiach, gdzie miesci sie muzeum. Rynek w Sredniowieczu wcale nie byl tak spory jak teraz, dzielil sie wtedy na cztery mniejsze rynki. Z czasem zabudowania miedzy nimi zostaly wyburzone i powstala wieksza przestrzen.

Zabytki dobrze znane - czy na pewno?

Mariacki(2)

Kosciól Mariacki to najwazniejsza budowla rynku. Zwiazana jest z nia legenda o dwóch braciach, z których kazdy budowal jedna z wiez kosciola. Jednemu udalo sie zbudowac wyzsza, za co zostal zabity przez brata, który w ten sposób chcial wyrazic swoja zlosc. Na koniec sam popelnil samobójstwo z powodów wyrzutów sumienia, a wieze pozostaly nierówne. Wyzsza nazywana jest hejnalica - bo tam zostaje odgrywany hejnal, natomiast nizsza to dzwonnica.

Poza tym, na zewnetrznej elewacji kosciola miesci sie mniejszy dzwonek, tzw. dzwon konajacych. Byl on dawniej uzywany, aby zaalarmowac o smierci kogos bliskiego.

Natomiast inna wieza obecna na rynku to Wieza Ratuszowa. Obecnie stoi samotna, ale dawniej byla czescia ratusza, który jednak musial zostac zburzony w 1820 roku z powodu naruszenia jego konstrukcji. Nie zdecydowano sie na jego odbudowe.

Zaginione atrakcje

sw Jana ulica

Az do XIX wieku na rynku, u wylotu ulicy Sw. Jana istnialo zródlo wody solankowej. Zródlo znajdowalo sie prawdopodobnie na glebokosci 3,2 m, kazdy mógl zaczerpnac stamtad wody. Niestety w 1854 na mocy prawa o wyburzaniu starych zniszczonych kamienic, które stanowily zagrozenie dla zycia mieszkanców, budynek, pod którym sie znajdowalo, zostal zburzony, a zródlo zostalo zasypane. Szkoda, bo mogla to byc kolejna ciekawa atrakcja krakowskiego rynku.

Wiecej o atrakcjach Krakowa

Kategorie: Zwiedzanie Tags: Kraków