Lotniska daleko od centrum

18 listopada 2015

Wyjazd na wakacje sklada sie z kilku kroków. Po pierwsze, myslimy o konkretnym miejscu. Po drugie, szukamy lotów, najlepiej tanich linii lotniczych. Kolejno rezerwujemy tani hotel i jestesmy prawie gotowi do podrózy. Jeszcze tylko walizki! Noc przed wylotem sprawdzamy jak dojechac z lotniska do miejsca pobytu i nagle przerazenie narasta, a cena wyjazdu juz nie jest taka mala, poniewaz trzeba zaplacic kolejne 15-20 euro za przejazd z lotniska.

W celu ostrzezenia Was przed wyborem takich miejsc, wybralismy lotniska w Europie, które, mimo nazwy, wcale nie sa blisko tytularnych miast.

1.  Bruksela Charleroi

Brussels Charleroi

Lotnisko "Brussels Charleroi" ma niewiele wspólnego z Bruksela, natomiast bardzo wiele z Charleroi, poniewaz jest oddalone od tej miejscowosci ok 7km. Jezeli chodzi o dystans z lotniska Charleroi do Brukseli to jest to 46 km. Pasazerowie moga przedostac sie z lotniska do stolicy Belgii autobusem i potem pociagiem. Na lotnisku znajduja sie 2 maszyny, które sprzedaja takie bilety. Inna opcja jest równiez Brussels City shuttle, który jezdzi co 30 min. Bilety na te autobusy radzimy zarezerwowac z wyprzedzeniem na stronie lotniska. Bruksela Charleroi oferuje bardzo dobre polaczenia z innymi miastami, a nawet panstwami. Luksemburskie linie autokarowe-Flibco oferuja przewozy pasazerów z lotniska Charleroi do Lille, Metz, Gandawy i samego Luksemburga. Podróz do Luksemburga trwa 3 godziny, a same autobusy sa godne polecenia- wygodne  i czyste. Ceny flibco wahaja sie od 5 euro do 22 euro.

2. Glasgow Prestwick

Glasgow Prestwick

Podobnie jak w przypadku Brukseli Charleroi, Glasgow Prestwick nie mozna nazwac lotniskiem w centrum miasta. Prestwick znajduje sie ok 55km od serca Glasgow i jest to bardzo male lotnisko. Jak mozna sie tam dostac? Jezeli bierzecie pod uwage jedynie transport publiczny, najszybciej jest pojechac pociagiem. Jazda pociagiem zajmuje ok 40 minut, aczkolwiek pociagi nie kursuja w nocy- pierwszy pociag na lotnisko wyrusza o 6:00 rano z dworca glównego w Glasgow, natomiast pierwszy pociag z lotniska jest o 5:20. Mimo ze jest to najszybszy srodek transportu, jest on równiez dosyc kosztowny, ale za okazaniem odprawy lotniczej kazdy pasazer jest upowazniony do 50% znizki na bilet. Inna opcja jest bus Stagecoach Western X77, który jezdzi ze stacji Buchanan w Glasgow. Podróz autobusem zajmuje okolo 50 minut i, podobnie jak pociag, nie funkcjonuje w nocy, za wyjatkiem piatku i soboty.

3. Warszawa Modlin

Modlin Airport

Niektórzy nazywaja to lotnisko po prostu Modlin i moim zdaniem maja racje. Modlin polozony jest od Warszawy ok 40km. Wydaje sie to niezbyt daleko, ale biorac pod uwage, ze trzeba przedostac sie tam pociagiem i potem przesiasc w autobus podróz nie jest wcale taka krótka. Dla podrózujacych, którzy maja mozliwosc przedostania sie na lotnisko samochodem, ten rodzaj transportu jest najlepszy, aczkolwiek korki w godzinach szczytu nie sa wykluczone. Dla turystów, którzy wybiora opcje transportu publicznego mamy dobra wiadomosc- koszt przejazdu to jedyne 9zl.

Jak juz dojedziecie na miejsce, sprawdzcie co zobaczyc w Warszawie!

4. Barcelona Girona

Gerona Airport

To lotnisko jest polozone zdecydowanie NIE w Barcelonie. Port lotniczy Girona jest oddalony od centrum Barcelony ok 100 km, a dokladnie 103 km. Najlepszym rozwiazaniem jest oczywiscie dojazd samochodem, aczkolwiek z lotniska kursuja równiez autobusy, tzw. Barcelona Bus. Przejazd autobusem kosztuje 15 euro w jedna strone, a za bilet w dwie strony zaplacimy 25 euro. Jezeli okaze sie, ze musielibyscie bardzo dlugo czekac na autobus, alternatywna opcja to taksówka, za która zaplacicie ok 120 euro. Cena wydaje sie porazajaca, aczkolwiek jezeli jedziecie w 4 osoby koszt nie jest az taki straszny.

Zobaczcie najwieksze atrakcje Barcelony!

Zatem, wybierajac cel podrózy zawsze wezcie pod uwage lokalizacje lotniska, poniewaz mozecie tym samym zaoszczedzic nie tylko pieniadze, ale i czas.

Bon voyage!

Kategorie: Top listy Tags: Barcelona, Bruksela, Glasgow, Warszawa