Muzea w Wiedniu, których nie można ominąć!

13 listopada 2015

Wieden to jedno z najwazniejszych miast na swiecie pod wzgledem dorobku kulturalnego.

Chocby dlatego mieszcza sie tu jedne z najwazniejszych muzeów, pelne unikatowych eksponatów. Lista funkcjonujacych w miescie muzeów jest bardzo dluga, nie jest mozliwe odwiedzenie ich wszystkich podczas krótkiego pobytu. Jakie muzea koniecznie trzeba zobaczyc, zeby móc powiedziec, ze odwiedzilo sie Wieden?

Museumsquartier

To tak naprawde kompleks budynków, w których mieszcza sie muzea umiejscowiony przy Museumsplatz 1. Miedzy budynkami znajduja sie dziedzince i uliczki, gdzie zwykle przebywa sporo osób, odpoczywajacych na trawie czy w kawiarniach. Wizyta w tym miejscu to mozliwosc odwiedzenia Muzeum Leopolda, ze spora kolekcja narodowej sztuki austriackiej od XIX. wieku do czasów I Wojny Swiatowej  oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej, czy Kunsthalle Wien, gdzie równiez mozna podziwiac nowoczesne formy sztuki. Bilety ze wstepem do kilku muzeów kosztuja od 19 do 31 euro.

Albertina

Albertina Museum

Chyba najslynniejsze wiedenskie muzeum. Miesci w sobie ogromna kolekcje sztuki austriackiej, ale takze swiatowej. Mozna tu znalezc dziela Pablo Picassa, Francisco Goyi czy Edvarda Muncha. Nie zabraklo w niej takze oczywiscie obrazów Klimta, który jest najbardziej znanym austriackim artysta, do którego wiedenczycy maja szczególny sentyment. Bilet w cenie 12.90 euro dla doroslych daje mozliwosc zobaczenia tej niezwyklej kolekcji.

Belvedere

Schloss Belvedere

Przepiekny kompleks, skladajacy sie z dwóch palaców, Górnego i Dolnego Belvederu oraz ogrodu, który je oddziela. Palace same w sobie sa warte zobaczenia, ale dodatkowo miesci sie tam teraz muzeum sztuki, z kolekcja obrazów i rysunków glównie z okresów Art Nouveau and Fin de Siecle. Znajduje sie tu najwieksza na swiecie kolekcja obrazów Gustava Klimta, w tym slynny "Pocalunek". Poza tym mozna zobaczyc dziela Egona Schiele. Ceny biletów róznia sie w zaleznosci od tego co mozna zobaczyc, od 14 euro za sam Górny Belveder do 31 euro za calosc kompleksu.

Hofburg i Muzeum Cesarzowej Sisi

Hofburg

Cesarzowa Sisi to postac kultowa, która mozna znalezc w kazdym miejscu w Wiedniu. Turysci sa zachwyceni jej romantyczna postacia i wierza w legende, która zostala stworzona juz po jej smierci i rozpowszechniona za pomoca kina, filmami z Romi Schneider w roli glównej. Warto poznac Sisi blizej i zmierzyc sie z ta legenda. Przy okazji zobaczenie Hofburgu i poznanie historii Habsburgów, rodu, który uksztaltowal imperialna Austrie, stanowi klucz do zrozumienia tego kraju. Wizyta z audio przewodnikiem kosztuje 12.50 euro, podczas gdy wizyta z przewodnikiem 15.50 euro. Oprócz Muzeum Sisi i Hofburgu mozna zobaczyc tez kolekcje sreber.

Muzeum Freuda

Znajduje sie w domu, w którym twórca psychoanalizy mieszkal przez wieksza czesci swojego zycia, przy Berggasse 19. To tutaj badal swoich pacjentów, a potem spisywal teorie, które daly mu wazne miejsce w historii i sprawily, ze stal sie jednym z najbardziej znanych mieszkanców Wiednia. Dla osób, chcacych poczuc atmosfere tych niezwyklych czasów, wizyta w muzeum jest wrecz obowiazkowa. Bilety w cenie 9 euro.

To tylko najwazniejsze punkty na muzealnej mapie Wiednia. Swój czas mozemy przeznaczyc takze na wizyte w Muzeum Powozów lub Zegarów, Muzeum Historii Naturalnej, gdzie znajdziemy m.in. szkielety dinozaurów, czy w licznych galeriach sztuki. Wieden na pewno nigdy nas nie znudzi.

A co jeszcze mozna robic w Wiedniu? Sprawdz!

Kategorie: Zwiedzanie Tags: Wiedeń