Na weekend do Europejskiej Stolicy Kultury 2016

22 października 2015

Juz za trzy miesiace Wroclaw zostanie Europejska Stolica Kultury! Zobacz, na jakie atrakcje mozna liczyc, odwiedzajac miasto.

Oude Markt

Przelomowy rok dla Wroclawia nadchodzi wielkimi krokami. Juz za kilka miesiecy miasto zacznie funkcjonowac innym rytmem, jako Europejska Stolica Kultury. Stanie sie jednym z najwazniejszych miast na kontynencie i przyciagnie tlumy turystów oraz uwage calego swiata. Czy Wroclawianie staneli na wysokosci zadania i przygotowali program, który zachwyci wszystkich? Sprawdzmy!

Cztery sceny
Wroclaw ma byc swiatowy, ale takze regionalny. Z tego powodu zostana przygotowane cztery sceny: Scena Wroclawia, Scena Dolnego Slaska, Scena ogólnopolska oraz Scena europejska i swiatowa. Na kazdej z nich beda odbywac sie wydarzenia z zakresu osmiu dziedzin sztuki, którym patronuje osmiu kuratorów. Bedzie mozna uczestniczyc w wykladach i spotkaniach z wybitnymi architektami, specjalnej edycji Festiwalu "Nowe Horyzonty", Swiatowym Dniu Jazzu czy projekcie "Singing Europe". Ciekawym pomyslem jest cykl "oper filmowych", w którym wybitni europejscy rezyserzy filmowi zmierza sie z wystawieniem opery we Wroclawiu.

Universiteit

Wroclaw - wejscie od podwórza
Zostanie przygotowany szereg performance'ów, m.in. projekt "Mosty", który bedzie odbywal sie na 27 mostach i kladkach we Wroclawiu oraz "Flow" opowiadajacy historie Wroclawia z perspektywy jego miejsca w Europie. Artysci wizualni zaprezentuja projekt "Wroclaw - wejscie od podwórza", który polega na odkrywaniu nieznanych zakatków miasta i tworzeniu w nich sztuki wraz z mieszkancami. Podobnym wybiegiem ma byc projekt "Glos wykluczonych", który polega na wspólpracy artystów z osobami wykluczonymi spolecznie przy tworzeniu przedstawien teatralno-muzycznych. To pokazuje, ze Wroclaw zrozumial, ze kultura powinna byc dostepna dla wszystkich i warto sie w nia angazowac.

WuWa 2
Rola ESK to nie tylko przygotowanie jednorazowych wydarzen kulturalnych na najwyzszym poziomie. To takze, a moze przede wszystkim zmiana sposobu myslenia o kulturze i zaangazowanie w nia swoich mieszkanców. Dlatego we Wroclawiu zaczelo powstawac osiedle WuWa 2, które ma byc modelowym osiedlem, spelniajacym wszelkie potrzeby mieszkanców i ulatwiajacym nawiazywanie wiezi spolecznych. Innym przykladem zmiany podejscia jest program "Mikrogranty", który polega na dawaniu dotacji na wydarzenia kulturalne organizowane przez mieszkanców. Dzieki temu kazdy Wroclawianin moze poczuc sie jak artysta i zrealizowac swoje pomysly.

To oczywiscie tylko kilka przykladów atrakcji, które beda czekac we Wroclawiu w 2016 roku. Mnóstwo koncertów, ekspozycji, spotkan, wykladów, warsztatów bedzie dostepnych przez okragly rok, tak dla mieszkanców miasta, jak i turystów. Warto skorzystac z tej niesamowitej mozliwosci i odwiedzic Wroclaw, na weekend lub na dluzej, by cieszyc sie wydarzeniami kulturalnymi na najwyzszym poziomie.

Wciaz nieprzekonany? Sprawdz jakie inne atrakcje znajdziesz we Wroclawiu!

Kategorie: Wydarzenia, Zwiedzanie Tags: Wrocław