Najciekawsze hiszpańskie święta

9 grudnia 2015

Hiszpanie to jedni z najbardziej imprezowych narodów w Europie. Kazdego miesiaca, w róznych regionach kraju odbywaja sie rózne fiesty. Sprawdz, kiedy najlepiej sie wybrac do Hiszpanii, aby trafic na jedna z tych najciekawszych:

Karnawal - luty

Najslynniejszy karnawal hiszpanski odbywa sie w Kadyksie. Miasto przeobrazone wtedy zostaje na imprezowa stolice Europy.

Carnival- Cadiz

Las Fallas - marzec

Swieto ognia odbywajace sie w Walencji. Na ulicach ustawiane sa  rzezby wykonane z latwopalnych materialów. Ostatniego dnia Las Fallas wszystkie rzezby zostaja uroczyscie spalone.

Las Fallas

Semana santa - w Wielkim Tygodniu przed Wielkanoca

Pochód w Sevilli. Przez miasto przechodza wtedy procesje mezczyzn w pokutnych szatach niosacych drewniane platformy ze scenami z zycia Jezusa.

Semana santa

Moros y Cristianos - koniec kwietnia

Swieto odbywa sie w miejscowosci Alcoy i trwa trzy dni. Organizowany jest pochód mezczyzn przebranych w tradycyjne stroje Maurów. Swieto upamietnia koniec ich panowania w Hiszpanii, który nastapil w 1276 roku.

Moros y Cristianos

El colacho - czerwiec, niedziela po Bozym Ciele

Szalone swieto skoków przez dzieci odbywajace sie w Castrillo de Murcia. Polega na kladzeniu dzieci narodzonych w ostatnim roku na materacach na ziemi i przeskakiwaniu ich przez mezczyzne ubranego w zólto-czerwona szate. Skoki maja na celu uwolnienie dzieci od grzechu pierworodnego.

El Colacho

Fiesta de Santa Marta de Ribarteme - 29 lipca

Swieto prawie zmarlych, obchodzone w miescie Las Nieve w pólnocnej Hiszpanii. Polega na procesji z trumnami, do których klada sie osoby, które w poprzednim roku byly bliskie smierci. Trumny noszone sa do kosciola sw. Marty, a nastepnie na cmentarz. Po wyjsciu z trumien uczestnicy opowiadaja zebranym o swoim doswiadczeniu smierci i wtedy rozpoczyna sie wesola impreza.

Fiesta de Santa Marta de Ribarteme

La Tomatina - ostatnia sroda sierpnia

Bitwa na pomidory obchodzona w miejscowosci Bunyol w prowincji Walencja. Trwajace tydzien swieto znane jest na calym swiecie i co roku przyciaga ogromna ilosc turystów.

La Tomatina

Zdjecia © 2015 ABC de Sevilla; Spanish News Today; Eye on Spain