Noc muzeów w Polsce i nie tylko

28 października 2015

Dla wszystkich zwolenników zwiedzenia muzeów za darmo Amsterdam zaprasza 7. listopada na Noc Muzeów 2015. W stolicy Holandii bedzie mozna zwiedzic 52 muzea, takie jak: muzeum Van Gogha, dom Anny Frank, czy Rijksmuseum. Jeszcze wczesniej, bo juz za tydzien, odbedzie sie Museum at Night w Londynie podczas którego bedzie mozna odwiedzic Bank of England Museum, czy tez Galerie Narodowa.

Noc Muzeów w Amsterdamie i Londynie juz niebawem, ale dla wszystkich tych, którzy nie beda mogli uczestniczyc w tym wydarzeniu mamy dobra informacje! Co roku w Polsce odbywa sie Noc Muzeów. Co prawda Polska Noc Muzeów 2015 mamy juz za soba, ale 21. maja 2016 odbedzie sie kolejna, juz 12. edycja tego ogólnoeuropejskiego wydarzenia.

Skad wzial sie pomysl tego eventu? Europejska Noc Muzeów po raz pierwszy zostala zorganizowana w Berlinie w 1997 roku, natomiast teraz bierze w niej udzial 120 europejskich miast.

W ramach zachecenia naszych czytelników do udzialu w tym wydarzeniu przygotowalismy liste Top 7 najciekawszych muzeów w kraju.

1. Muzeum Powstania Warszawskiego

Jednym z najciekawszych miejsc, do których serdecznie zapraszamy wszystkich turystów, jest na pewno Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzieki unikalnemu wnetrzu i scenerii przypominajacej Warszawe sprzed 60 lat kazdego roku muzeum zwiedza miliony turystów.

Muzeum Powstania Warszawskiego

2. Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to równiez miejsce warte polecenia. Znajduje sie tam 7 wystaw stalych: Swiat w ruchu, Czlowiek i srodowisko, Korzenie cywilizacji, Bzzz!, Strefa swiatla, RE: generacja, Teatr Robotyczny. Oprócz tego Centrum Kopernik ma do zaoferowania Planetarium Niebo Kopernika oraz Park Odkrywców. Jest to doskonale miejsce na wycieczke dla najmlodszych.

3. Wieliczka

Wieliczka, a raczej Muzeum Zup Krakowskich w Wieliczce oferuje specjalne ekspozycje i atrakcje na ta specjalna noc. Podczas Nocy Muzeów 2015 zwiedzajacy mogli wziac udzial w prezentacji oryginalnych lamp górniczych i zobaczyc jedyne w Polsce cienie 3D.

Wieliczka

4. Fabryka Schindlera w Krakowie

Oprócz wystawy stalej pt."Kraków- czas okupacji 1939-1945" organizatorzy przygotowali w 2015r. równiez pokaz dokumentu "Teatry podziemne w Krakowie 1939-1945" oraz oprowadzenie po wystawie "Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. Rocznice bitwy o Kraków."

5. Mocak

Muzeum Sztuki Wspólczesnej w Krakowie oferuje zwiedzajacym wystawy stale, takie jak: Biblioteka Mieczyslawa Porebskiego, czy Kolekcja MOCAK-u, w której sklad wchodza dziela miedzynarodowych artystów. Do 27.03.2016r. mozna obejrzec równiez wystawy czasowe, np. "Artysci z Krakowa. Generacja 1980- 1990" oraz "Gdy polityka wchodzi w codziennosc".

6. Muzeum narodowe we Wroclawiu

Muzeum narodowe jest to na pewno jedna z najbardziej interesujacych propozycji dla mieszkanców Wroclawia, jak i turystów. W ubieglym roku podczas tej jednej nocy muzeum odwiedzilo 13 tysiecy zwiedzajacych.

Nationaal Museum

7. Hala stulecia we Wroclawiu

Centrum Poznawcze Hali Stulecia jest interaktywna wystawa multimedialna, która zainteresuje nie tylko doroslych, ale równiez i dzieci. Wystawa ta opowiada historie tego wyjatkowego budynku w bardzo ciekawy i interaktywny sposób za pomoca materialów archiwalnych i zdjec.

Hala Stulecia

Do zobaczenia 21. maja na Nocy Muzeów 2016!

Zdjecia © Rdrozd, Cédric Puisney / Wikimedia

Kategorie: Wydarzenia Tags: Amsterdam, Kraków, Londyn, Warszawa, Wrocław