Zima na Północy: Poznaj stolice krajów skandynawskich

28 grudnia 2015

Dla milosników zimy, którzy chca poznac jej prawdziwa odslone, mamy propozycje: weekendowy wyjazd do jednego z "krajów Pólnocy", czyli krajów skandynawskich. Co ciekawe technicznie sa tylko trzy kraje skandynawskie: Szwecja, Norwegia oraz Dania, ale zwyczajowo do tego grona zalicza sie takze Islandie, a nawet Finlandie. Wszystkie te kraje maja wiele do zaoferowania turystom, a pierwszym punktem, jaki warto odwiedzic sa ich stolice!

Sztokholm

Kungliga Slottet

Stolica Szwecji jest uznawana za jedno z najpiekniejszych miast Europy ze wzgledu na niezwykla architekture, pozostalosc dawnych,  imperialnych ambicji kraju. Glównymi zabytkami sa budynki zwiazane z rodzina królewska np. Palac Królewski  (na zdjeciu), a takze Dom Rycerstwa i Szlachty. W lokalnych muzeach znajdziemy takze sporo pamiatek zwiazanych z Polska, to pozostalosci slynnego "potopu"...

Sztokholm na weekend

Oslo

Nobel Peace Center

Stolica Norwegii, która skupia 1/4 populacji tego kraju! Liczy sobie ponad 1000 lat, dlatego o wazne zabytki tam nie trudno. Turysci  moga zobaczyc takie miejsca, jak: forteca Akershus, Palac Królewski, zabytki zwiazane ze skokami narciarskimi oraz statkiem polarnym Fram. Waznym punktem wycieczki jest Muzeum Muncha, zwiedzic mozna takze Centrum Pokojowe Nobla (na zdjeciu).

Oslo na weekend

Kopenhaga

Nyhavn

Stolica Danii to kolejne malownicze skandynawskie miasto. Jest przy tym bardzo dynamiczne i ciekawe: ilosc najwazniejszych zabytków godnych zobaczenia nielatwo zliczyc. Zalicza sie do nich m.in. Zamek Królewski, czy Palac Charlottenborg. Najbardziej znanym punktem miasta jest pomnik Malej Syrenki, ale to ciekawe zycie kulturalne oraz tzw. wolne miasto Christiana sa najlepiej zapamietanymi przez turystów punktami wycieczki.

Kopenhaga na weekend

Reykjavik

Harpa

Stolica Islandii, choc jest miastem nieduzym, to przyciaga turystów dynamicznym zyciem nocnym i wyjatkowa atmosfera. W zimie doswiadczymy, jak wyglada zycie podczas nocy polarnej, mozemy takze liczyc na snieg i mróz. Prawdziwe zimowe doswiadczenie gwarantowane! W miedzyczasie mozna ogrzac sie w licznych muzeach, czy zjawiskowo wygladajacej sali koncertowej Harpa (na zdjeciu).

Rejkiawik na weekend

Helsinki

Kiasma

Nowoczesna stolica, która stawia na modernistyczna architekture. Dowodem jest niesamowity budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej, czyli Kiasma o futurystycznych ksztaltach (na zdjeciu). Jako ze Finlandia to sasiad Rosji, zauwazalne sa w niej wschodnie wplywy np. Sobór Uspienski z najwiekszym ikonostasem na zachód od Rosji. Helsinki to takze sporo innych muzeów, sklepów zwiazanych z designem oraz dobra kuchnia. Na pewno nie bedziemy sie tu nudzic!

Helsinki na weekend

Kategorie: Zwiedzanie Tags: Helsinki, Kopenhaga, Oslo, Reykjavik, Sztokholm