Święto piwa – Oktoberfest 2015 już rozpoczęty

20 września 2015

19 wrzesnia rozpoczelo sie najwieksze w Europie, a moze i nawet na swiecie swieto piwa znane pod nazwa Oktoberfest. Kilka milionów turystów przybywa do Monachium we wrzesniu kazdego roku, aby wypic morze piwa i zjesc tony precli.

OktoberfestOktoberfest odbywa sie od 1810 roku i obecnie stal sie najwazniejszym wydarzeniem turystycznym w Bawarii, które przynosi ogromne zyski do budzetu tego i tak zamoznego landu. Szesc milionów ludzi, którzy pojawiaja sie w Monachium pod koniec wrzesnia, wydaje okolo 320 milionów euro, tylko na terenie festiwalu, nie liczac oplat za hotele czy innych wydatków zwiazanych w przebywaniem w miescie. Jakie atrakcje na nich czekaja?

Oktoberfest polega oczywiscie na piciu piwa. W kilkunastu ogromnych namiotach, zdolnych pomiescic setki, a czasem nawet tysiace osób, ubrani w narodowe stroje kelnerzy i kelnerki, serwuja piwo tylko z lokalnych browarów. Monachium ma ich szesc: Augustiner, Hacker Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner, Spaten; wszystkie z dlugoletnia tradycja i wyrózniajace sie wysoka jakoscia. Piwa serwowane sa w litrowych kuflach, zwanych Maß i osiagaja zawrotne ceny, w roku 2014 padl nowy rekord, czyli ponad 10 euro za jeden litr piwa!

Oprócz piwa w namiotach serwowane sa takze przekaski jak np. kurczaki z rozna oraz bawarskie slone precle. Imprezie towarzysza równiez inne wydarzenia. Wokól Oktoberfestu wyrasta wielkie wesole miasteczko z masa karuzel, gdzie tak dzieci, jak i dorosli moga swietnie spedzic czas.

Tegoroczny Oktoberfest juz sie rozpoczal, tradycyjnie, w sobote o 12:00 otwarciem pierwszej beczki piwa przez burmistrza Monachium. To znak do rozpoczecia zabawy, która w tym roku potrwa az do 4 pazdziernika. Goscie, tak jak w poprzednich latach, wypija okolo pieciu milionów litrów piwa, swietujac z fantazja, jaka mozna spotkac tylko podczas tego wydarzenia. Jeszcze nie jest za pózno, by do nich dolaczyc!

Kategorie: Wydarzenia Tags: Monachium