Życie nocne w Belgradzie

13 września 2015

Chcialbys bawic sie do bialego rana, popijac domowa rakije, tanczyc w rytm muzyki balkanskiej i nie wydac przy tym fortuny? Wybierz sie do Belgradu!

Belgrade by night

Belgrad jest nie tylko stolica Serbii, ale takze jednym z najbardziej imprezowych miast w Europie. Znajduja sie tam liczne kluby, bary oraz kafany, w których zazwyczaj gra muzyka na zywo i w których pija sie rakije - balkanski trunek mocno uderzajacy w glowe i slabo po kieszeni. Trzeba jedynie pamietac, ze w Serbii wiekszosc lokali pozwala na palenie tytoniu i Serbowie chetnie z tego korzystaja.

Kalemegdan

Lato w Belgradzie jest przepiekne, a takze umozliwia wiele atrakcji nocnych, które niekoniecznie sa dostepne zima. Jedna z nich sa wieczorne schadzki na Kalemegdanie. Zachody slonca w Belgradzie sa bardzo romantyczne. Warto przejsc sie tam wieczorem, usiasc na murku i wspólnie z tlumem mlodych Serbów obejrzec zachód slonca nad Sawa i Dunajem. Kalemegdan to popularne miejsce na rozpoczecie imprezy, gdzie pija sie lokalne piwo zakupione w pobliskim sklepie. Na szczescie serbskie prawo zezwala na spozywanie alkoholu na swiezym powietrzu.

Skadarlija

Aby poczuc balkanski klimat miasta, warto wybrac sie na Skadarlije, artystyczna ulice, która znajduje sie zaraz przy Placu Republiki. Znajduje sie tam najbardziej znana restauracja w miescie, gdzie niegdys przebywal sam Josip Broz Tito, a takze Jimi Hendrix i George W. Bush - Tri šešira.Podczas kolacji gosci zawsze zabawiaja zespoly grajace serbska muzyke tradycyjna.

Na Skadarliji co krok spotyka sie grajków ulicznych, którzy umilaja czas podczas spacerów i nadaja ulicy swoisty balkanski klimat. Uwaga - jesli w orkiestrze jest akordeon, a powinien byc, polecane jest wlozenie do niego kilku banknotów serbskich dinarów (nominaly sa niskie).

Skadarlija to takze popularne miejsce wsród muzyków z belgradzkich zespolów rockowych, których czesto mozna spotkac w barze Šikarica.

Royal

Mlodzi ludzie w Belgradzie lubia czasem bawic sie przy rytmach muzyki nowoczesnej, ale wiekszosc z nich wybiera jednak tradycyjne rytmy i znane piesni. Z tego powodu warto wybrac sie do takich kafan jak Royal czy Ulicni Hodac i zamówic jeden albo trzy kieliszki rakiji (takie kafany zazwyczaj oferuja najwyzszej jakosci alkohole domowej roboty). Po wypiciu pierwszego kieliszka nalezy robic to, co robia Serbowie - wstac, zaklaskac i ruszac biodrami w rytm ballad spiewanych przez zespoly oraz wszystkich obecnych gosci.

Splav

Latem warto sie takze wybrac na Splav, czyli na impreze w jednym z klubów zainstalowanych na statkach nad Dunajem. Muzyka grana na takich imprezach to tak zwany turbofolk, czyli serbskie disco polo. Wrazenia i dobra zabawa gwarantowane. Turbofolk jest waznym elementem wspólczesnej kultury serbskiej, wiec nawet jesli sie nie przepada za rytmami disco, warto choc na chwile uczestniczyc w zabawie.

Belgrad jest niezaprzeczalnie jedna z najbardziej imprezowych stolic w Europie. Warto wybrac sie tam na weekend i doswiadczyc zabawy w rytm serbskiej muzyki. Szczególnie, ze Serbia jest krajem przyjaznym i bardzo tanim. Wiecej o atrakcjach Belgradu